RESULTS.

 
FREE EXCERPT

Bowls

NORTHERN RIVERS DISTRICT MEN

Pennant points to date are: Grade 1 -- Ballina 18.5; Casino RSM 11; Kingscliff 11; Pottsville 8; Ocean Shores 1.5. Grade 2A -- Evans Head 29; East Lismore 28.5; Lennox Head 18.5; Ballina 4. Grade 2 B -- Lismore Heights 29; South Lismore 29; Casino RSM 20; Kyogle 3. Grade 3 -- Alstonville 27.5; Lismore City 22.5; Evans head 18.5; South Lismore 11.5. Grade 4 -- Ballina RSL 28; Lismore Heights 22; East Lismore 18; Lismore Workers Sports 12. Grade 5 -- Ballina 37; Lennox Head 22; Nimbin 20; Ballina RSL 20; Casino RSM 18; Alstonville 3. Grade 6 -- Kyogle 26.5; Bonalbo/Casino RSM 20.5; Evans Head 20.5; Lismore Heights 19; East Lismore 10; South Lismore 3.5. Grade 7 -- Ballina RSM 35; Ballina 22; Lismore Heights 20; Casino RSM 20; Lismore City 12; Lismore Workers Sports 11.

ALSTONVILLE MEN

Sunday 17/3/19 singles championship - David McCann 31 def Daryl Newton 21. Neil Davies 31 def Graham Forder 16.

Major singles 20/3/19 - Kevin Troy 31 def Rob McCabe 30.

Social - Winners on rink 12 Merv Barry, John Hutchinson 26 (16 marg) def Bob Reinhardt, Karl Underburger 10. Darrell Newton, Fred Rauch 32 def Peter Joyce, Stuart Hooper 17. David Gallagher, Peter Templeman 27 (13 marg) def Peter Lacey, Adrian Coombes 14. Neil Davies, Cheryl Ryan 21 (9 marg) def Col Jarrett, Peter Jarrett 12. Bob Butt, Rocco 20 (2 marg) def Warren Perkins, Glenn Hunter 18.

Social - 23/3/19 - J Millar, B Butt 31 def R Clapmam, N Wallace 8.

No 3 pennants - 23/3/19 held at South Lismore. Alstonville 91/2 points/ Lismore 1/2 point.

No 5 pennants - Nimbin 10/Alstonville 0.

No 3 pennants - 24/3/19 held at Alstonville. South Lismore 9/ Alstonville 1.

No 5 pennants held at Ballina. Ballina 9/ Alstonville 1.

ALSTONVILLE WOMEN

Social 19/3/19 - Winners for the day on rink 12 .....Pat Marsh (Swinging Lead), Helen Single, Kerrie Howard 17 def Lorraine Keppie, Judy Reinhardt 13. Christine Gallagher, Gayle Oddy 19 def Rose Dutton, Sue Rickards 15.

BALLINA

Wednesday self-selected triples

R Hayward C Dart G Hensel 25 (Winners) d M Fallows G Taylor D Shapter 15; W Binney P Stephan K Somerville 22 (R/U) d B Dawson J Martin G Partridge 16; J Dennis F Dodd A Stone 24 (3rd) d G Garzolini S Gooley P Savage 11; R Tepper G Flanagan J Condon 21 d A Bray B Witherdin W Yardy 16; G Muir J Daley W Wyatt 27 d G Spencer C Siviour R Cordery 11; V Elmes B Westworth K Clark 26 d M Thew D Cameron D Robinson 20; B Maxwell P Cawley A Blewer 15 d P Lyndon G Wappett T Wingrove 13; T Smalley R Crandon G Wegg 27d D O'Brien R Gordon R Lilly 11; J Lowry K Condon G Gaunson 23 d J Smith P Young B Macdonald 17; D Parker L Azzopardi K Flanagan 16 d P Gilbert R Davis M O'Brien 15; B Galloway J Gray P Blair

22 d R Fox K Arthur J Harley 16; I Hannaby P Ives G Hellyar 28 d R Hallyar J Heard K Scott 14;

Friday open pairs challenge,

J Harley W Wyatt 20 (Winners) d K Strong D Robinson 15; G Ensby G Skinner 26 (R/U) d L Preston I Beattie 14; T Wingrove P Stephan 17 d P Ives G Hellyar 15; R Chapman G Wappett 30 d B Campbell N Wishart 11; P Pickup B Lyndon 20 d P Lyndon G Gaggin 19; S Gooley P Savage 18 d V Elmes K Clark 17; R Bates W Yardy 18 d K Flanagan J Martin 12; J Condon G Forsyth 23 d G Gaunson C Forsyth 16; A Jackson D Francis A Mathews 24 d S Gordon R Gordon F Bosworth19; R Miles P Sharp 23 d N Burgess R Madden 18; G Muir L Rubagottti D O'Brien 22 d A O'Brien L Earea J Jones 16; K Scott J Heard 18 d S Sherring T Kidd 17; J Cook G Partridge 19 (on

ends) d R Cordery C Siviour 19; M Fallows J Smith 25 d D Shapter G Hensel 15;

Losers Jackpot was won .

Saturday pennant results,

No 1's; Ballina d Ocean Shores 9.5/0.5; No2's; Ballina defeated by Evans Head 0/10; No 5's; Ballina d Casino 10/0; No 7's; Ballina d Lismore Heights 10/0;

Sun 24/3/2019 Pennant Results

No 2's; Ballina defeated by Evans Head 2/8; No 5's; Ballina d Alstonville 9/1; No 7's Ballina defeated by Ballina RSL 1/9;

Unfortunately the Coaching Course set down for 25th-26th March had to be cancelled due to lack of interes.

BALLINA RSL MEN

Tuesday results

J Lyon, P Jordan, W Binney 21 (Winners) d D Nockolds, B Campbell, K Clark 20 (Lucky losers); S Horne, D Day, A Duke-Yonge 24 (R/U) d F Renner, F Connors, M Crummy 14; A Bailey, K Somerville, P Stephan 26 d B Cox, J Heard, G Hensel 6 (Lucky card); I Hannaby, T Whyte, K Hill 22 d B Shearman, K Manion, R Jelfs 13; M Debono, M Gray, W Rogan 26 d D Wheatland, C Dart, F Flick 7; E Sellick, L Dimmock, T Kidd 23 d V Elmes, K White, T Hearn 10; B Proudfoot, B Lewis, K Spearing, P Dean 24 d J Busuttil, K McIlwain, L Softley, A Jackson 17; J Martin, E Studley, G Partridge 27 d P Connick, N Sawtell, J Shearman 11; C Beddoes, R Soward, W Wyatt 16 d J Hooker, J Harley, K Arthur 15; D Huett, D Gregor, C Ulrick 25 d J...

To continue reading

REQUEST YOUR TRIAL